Služby u nás v lékarně
Všechny konzultace a vyšetření jsou prováděna v místnosti, která byla pro tyto účely zrekonstruována a zajišťuje tak naprosto diskrétní prostor pro řešení zdravotních potíží klienta.
Abyste nemuseli na vyšetření zbytečně dlouho čekat, je třeba se předem objednat na konkrétní termín, a to buď osobně v lékárně, telefonicky nebo e-mailem.
Lékové poradenství
Léky, které užíváte vykazují tzv. žádoucí účinek, tedy takový účinek, který po léku požadujeme a kvůli kterému daný lék užíváte. Bohužel léky vykazují i účinky nežádoucí, tedy takové, které nechceme, aby lék měl. Pokud člověk užívá více léku mohou se poté léky ovlivňovat i navzájem mezi sebou, to se označuje jako léková interakce. Čím více léků člověk užívá, tím je pravděpodobnost vzájemného nežádoucího ovlivnění větší. Pokud tedy nevíte na co daný lék užíváte, zda je užíváte ve správnou denní dobu či správně s ohledem na jídlo, nebo zda se léky navzájem neovlivňují, můžete si domluvit konzultaci s naším nadstandardně vyškoleným farmaceutem.
Na konzultaci ohledně Vámi užívaných léků se můžete objednat ZDE
Syndromu suchého oka
Příčinou Syndromu suchého oka je porucha slzného filmu, kdy dochází k nedokonalému omývání očního povrchu slzným filmem. To může být způsobeno mnoha vlivy, jako například suché klimatizované prostředí, dlouhodobá práce na počítači, oční operace, hormonální změny (menopauza) či některými léky. Syndrom suchého oka se projevuje pálením a řezáním očí, pocitem cizího tělíska v oku (pocit písku v očích), únava, nadměrné slzení, nestabilní vidění (obraz se rozmazává). Jako prevence vzniku se doporučuje dodržovat pitný režim, pravidelně mrkat zejména při dlouhodobé práci na počítači, používat zvlhčující oční kapky.
Na konzultaci ohledně Vámi užívaných léků se můžete objednat ZDE
Měření cukru v krvi neboli glykémie
Zvýšená hladina cukru v krvi je hlavním příznakem rozvíjejícího se diabetu, nebo již diabetu probíhajícího. Hodnotu glykémie lze snadno určit pomocí glukometru z kapky krve, odebrané většinou z konečku prstu.
Aby měření bylo co nejpřesnější je vhodné, aby klient přišel na lačno. měření lze provést i po jídle, kdy se měří tzv. postprandiální glykémie neboli také náhodná glykémie.
Diabetes mellitus je komplexní metabolická porucha, při níž organismus není schopen zpracovávat glukózu v důsledku absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu.
Hlavními rizikovými faktory rozvoje diabetu jsou zejména obezita, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu, věk nad 40 let. Dále je to porušená glukózová tolerance (neboli prediabetes), což je stav, při kterém organismus nedostatečně reaguje na glukózovou zátěž a také gestační diabetes, kdy jde o poruchu glukózové homeostázy, která vzniká v průběhu těhotenství.
Pravidelné měření hladiny cukru v krvi, zejména u lidí s výše uvedenými rizikovými faktory, je tedy ideálním prostředkem, jak včas zachytit rozvoj diabetu. Čím dříve je totiž léčba zahájena, tím je léčba snadnější a lépe se předejde dalším komplikacím souvisejícím s tímto onemocněním. Při dlouhodobě neléčeném diabetu může dojít až k poruše funkce nervů (tzv. neuropatii), poruše funkce cév drobných cév (mikroangiopatie) zejména v dolních končetinách, v sítnici a ledvinách a z toho vyplývající porucha funkce těchto orgánů.
Na změření hladiny cukru v krvi se můžete objednat ZDE
Měření cholesterolu v krvi neboli cholesterolémie
Zvýšená hladina cholesterolu v krvi je jedním z rizikových faktorů rozvoje aterosklerózy. Hladinu cholesterolu v krvi lze změřit obdobně jako hladinu cukru v krvi pomocí cholesterolmetru z kapky krve, odebrané většinou z konečku prstu.
Ateroskleróza je chronické progresivní onemocnění cévní stěny, kdy dochází k místnímu shromažďování tuků a dalších složek krve uvnitř arterií, které jsou provázené jejím zúžením. Vlivem tohoto zúžení dochází k omezení průtoku krve cévou. V závislosti na místě rozvoje aterosklerózy může poté dojít k rozvoji akutního infarktu myokardu, cévní mozkové příhodě nebo ischemické chorobě dolních končetin.
Hlavními rizikovými faktory aterosklerózy kromě zvýšené hladiny cholesterolu jsou hypertenze, diabetes, obezita, nedostatek fyzické aktivity, kouření, nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny a nadměrná konzumace alkoholu.
Na změření hladiny cholesterolu v krvi se můžete objednat ZDE
Měření kyseliny močové v krvi neboli urikémie
Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi je hlavním ukazatelem onemocnění dnou. Její hodnotu lze změřit obdobně jako hladinu cukru v krvi pomocí přístroje z kapky krve, odebrané většinou z konečku prstu.
Dna je onemocnění kloubů způsobené poruchou metabolismu purinů, která vede k hromadění krystalků kyseliny močové v kloubech a následně k rozvoji zánětu a degenerativním změnám kloubů. Přidruženými komplikacemi dny jsou zejména ledvinového původu, kdy dochází k ukládání krystalku kyseliny močové v ledvinných kanálcích a později prostupují do ledvinné tkáně.
Hlavními rizikovými faktory dny jsou přílišná konzumace masa, alkoholu, špatný pitný režim, dlouhodobé užívání diuretik, nadváha a nedostatek pohybu. Ohroženi jsou více muži, kteří tvoří 90% nemocných. Onemocnění se u nich rozvíjí zejména mezi 40 a 60 rokem života, u žen dochází k rozvoji onemocnění většinou po menopauze.
Na změření hladiny kyseliny močové v krvi se můžete objednat ZDE
Měření kotníkového indexu (ABI - index)
ABI - index je rizikovým ukazatelem a předpovídá riziko výskytu srdečního infarktu či cévní mozkové příhody. Měření je prováděno přístrojem Boso ABI-systém 100. Vyšetření je pro klienta nenáročné, neboť probíhá na principu měření tlaku v jednotlivých končetinách. Aby bylo měření přesné, musí pacient ležet ve vodorovné poloze a měření probíhá souběžně na všech čtyřech končetinách ve stejném čase. Výsledkem měření není pouze stanovení ABI - indexu, ale jsou měřeny i další parametry jako krevní tlak na pažích a kotnících, stranový rozdíl v krevním tlaku, jakožto ukazatel zhoršené průchodnosti nebo zúžení podklíčkové tepny. Dále je stanoven pulz, pulzní tlak, a možné poruchy srdečního rytmu.
Dalším důležitým ukazatelem, který je součástí měření ABI - indexu je tuhost cévní stěny, neboli také cévní věk. Tuhost cév je měřena na základě měření pulzové vlny a má velkou prognostickou hodnotu, kdy zpřesňuje prognózu kardiovaskulárních komplikací. Vyšetření tuhosti cév u pacientu s arteriální hypertenzí je doporučeno Evropskou společností pro hypertenzi, Evropskou kardiologickou společností a Českou společností pro hypertenzi
Na změření kotníkového indexu a cévního věku se můžete objednat ZDE
24-hodinová monitorace krevního tlaku - TK Holtr
Hypertenze, neboli zvýšený krevní tlak je onemocnění, při kterém dochází k chronickému zvýšení tlaku krve v cévním řečišti. Hypertenzí trpí přibližně 30 % - 50 % dospělé populace, v populaci nad 60 let má normální krevní tlak pouze 25 % lidí. Dlouhodobě zvýšený krevní tlak vede k poškození cév a rozvoji dalších onemocnění, jako např. infarkt myokardu, plicní embolie či hluboká žilní trombóza. Hypertenze je většinou bezpříznakově onemocnění, pouze při velmi vysokém zvýšení tlaku se může objevit bolest hlavy, závrať, únava, dušnost či poruchy vidění. Jednoduchým způsobem zjištění hypertenze je měření krevního tlaku. Vzhledem k tomu, že výše krevního tlaku je ovlivněna řadou faktorů, není jednorázové měření krevního tlaku vypovídající. Pro přesnější stanovení je vhodné kontinuální monitorování TK holterovského typu, kdy je měření prováděno v pravidelných intervalech automaticky po dobu 24 hodin, za běžného denního režimu pacienta.
Na změření tlaku krve Holtrem se můžete objednat ZDE
Měření plicního věku
Hlavním důvodem měření plicního věku je případné odhalení chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), což je označení pro skupinu obtíží, které postihují průdušky i plíce, a je charakteristická snížením dechové kapacity způsobenou nevratnou obstrukcí dýchacích cest. Obstrukce má obvykle progresivní charakter a není zcela reverzibilní. Tato nemoc bývá obvykle způsobena především kouřením.
Hlavními symptomy CHOPN jsou únava, nesnášenlivost tělesného vypětí, zadýchávání při fyzické námaze, časté bronchitidy v zimě, chronický kašel, sípání, zvýšená produkce hlenů.
Na změření plicního věku se můžete objednat ZDE
Odvykání kouření
Kouření je významným rizikovým faktorem řady onemocnění. Nejedná se pouze o rakovinu plic a jiných onkologických onemocnění, ale u kuřáků je také vyšší riziko rozvoje srdečně-cévních onemocnění (infarkt myokardu), respiračních onemocnění (chronická obstrukční plicní nemoc, neboli CHOPN). U kuřáků také častěji dochází k řídnutí kostí (osteoporóze), u mužů je zvýšený výskyt erektilní dysfunkce, u žen se zase zvyšuje výskyt poruch menstruačního cyklu. Děti rodičů kuřáků jsou vystaveny většímu riziku rozvoje astmatu, zánětům středního ucha a opožděnému vývoji.
Závislost na tabáku je již oficiálně definovaná jako nemoc, a zbavit se této závislosti je poměrně obtížné. Bez odborného poradenství to zvládne pouze přibližně 5 % kuřáků. Pokud jste rozhodnuti s kouřením přestat, ale obáváte se, že to sami nezvládnete, je v naši lékárně možnost poradenství odborně proškoleným konzultantem, který Vám pomůže se závislosti na tabáku zbavit.
Na konzultaci k odvykaní kouření se můžete objednat ZDE
Alzheimerova choroba
Alzheimerova choroba je nemoc postihující mozek, kdy dochází k destrukci mozkových buněk. Tím dochází k poklesu tzv. kognitivních funkcí jako jsou myšlení, paměť, úsudek. Onemocnění začíná pozvolně a postupně se rozvíjí. Nemocný je čím dál tím více zmatený, má větší problémy s vyjadřováním, mění se jeho osobnost až se není schopen postarat sám o sebe. Diagnostika onemocnění je založena na mnoha vyšetřeních, kdy se vylučuje jiná příčina demence. Prvním vyšetřením při podezření na Alzheimerovu chorobu je provedení základních testů.
V rámci námi poskytované služby provede náš speciálně vyškolený pracovník tyto základní testy a na základě výsledků doporučí další postup. Dále v rámci této služby poskytujeme poradenství jak pečovat o nemocného i o sebe jako o pečujícího.
Na poradenství ohledně Alzheimerovy choroby se můžete objednat ZDE
Farmakogenetika
Farmakogenetika se zabývá tím, jak naše tělo reaguje na léky, které užíváme. Odhaluje totiž rozdílnou míru účinku léčiv, které jsou podmíněné naší zděděnou genetickou výbavou. Každý člověk je svým způsobem trochu jiný, a právě rozmanitá genetická výbava je zodpovědná za to, jak účinné nebo neúčinné jsou léky, které užíváme. Díky farmakogenetickému testování můžeme zabránit výskytu závažných nežádoucích účinků léků a díky upřesnění dávkování se zvyšuje i úspěšnost léčby. Farmakogenetický test tak může pomoci k optimalizaci léčebných postupů u konkrétního pacienta s využitím moderních postupů. Cílem této služby je ověřit vhodné kombinace užívaných léčiv a maximálně snížit rizika při jejich dávkování.
Na provedení tapingu se můžete objednat ZDE
Kineziotaping
Jedná se o regenerační a léčebnou terapii svalových problémů, zvyšování krevního oběhu a průtoku lymfy pomocí lepení pružných pásek na kůži v okolí postiženého místa. Různým napětím pásku a jeho směrováním lze docílit aktivaci nebo uvolnění svalů, zmírnění otoků či fixování kloubů.
Na provedení tapingu se můžete objednat ZDE